Nyt etsitään parasta elokuvaa vuodelle 2008. Mikä elokuva olikaan se paras ja miksi? Kuka yllätti positiivisesti suoraan puskista ja mitä ei kannata missata? Kerro lukijoille mielipiteesi ja tee vaikka oma Top-lista parhaista.
(kommentoi tästä)
Vuoden 2008 parhaat elokuvat
Lähettänyt Kristof | 13.46 | 2008, elokuvat, parhaat, suosikkielokuvat, top-listat | 9 kommenttia »
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Ehdottomasti Batman ja The Dark Knight. Heath Ledgerin viimeinen rooli nostatti sellasia puistatuksia että alta pois ja pelkästään hyvässä mielessä. Hitto mikä menetys.
Wall-e oli oikeastaan vuosiin ensimmäinen hyvä animaatio. Rakastettava hömelö robotti.
Stepbrothers oli hysteerisen hauska. Täysin yliammuttua komediaa, mutta Apatow porukoineen tietää mitä tekee. Myös Cloverfield toimi yllättävän hyvin vaikken yleensä sellaisten elokuvien ystävä olekaan.
Kevin Smithin "Zack and Miri make a porno" oli hyvä.
Ledgerin jokeri jätti kaiken muun The Dark Knightissa varjoonsa. Rooli: 10+ Leffa: en oikeen muista mikäs juttu oli kyseessä...
Jokeri ei ollut Ledgerin viimeinen rooli, yksi leffa tulee vielä ensi vuoden puolella. Mutta käsittämättömän suorituksen kyllä teki kaveri tuossa leffassa!
Into The Wild taisi ilmestyä ainakin Ameriikassa justiin vuoden 2007 puolella? Joka tapauksessa paras elokuva vuosikausiin.
Katsokaatten Slumdog Millionaire by Danny Boyle (Trainspotting, Beach, Shallow Grave...)
http://www.imdb.com/title/tt1010048/
Into The Wild oli hieno elokuva. Irrallinen sielu haki omaa paikkaansa ja löysikin sen omalla tavallaan. Kosketti ja läheltä.
No tuota... parhaasta päästä oli kyllä WAZ, Ils ja (rec)
WAZ -Bodies are turning up in the dark city streets - some horribly mutilated, others with the equation w∆z carved into their flesh. As Detective Argo (Skarsgård) and his new partner (George) unearth the meaning of the equation, they realise that each victim is being offered a gruesome choice - kill your loved ones or be killed.
Täytyypä vilkasta tämä pätkä. Tattis.
No parhaasta päästä mun mielestä oli (REC), Rule Number One, WAZ, The Wrestler ja 13 Beloved.
Benjamin Buttonin uskomaton elämä, Burn After Reading, Wall-E, Bhootnath, Jodhaa-Akbar, Dostana näin muutamia mieleen jääneitä.